V sobotu 11. 6. začínáme stimulovat mozkovou aktivitu. Šťoural s lékařským vzděláním by mohl namítnout, že frekvence na následujících obrázcích spíš odpovídá delta vlnám v hlubokém spánku, ale dočkejte času, probudíme se do optimální mozkové aktivity alfa. S pletením v ruce máme tuto relaxační frekvenci jistou.
Trocha teorie o mozkových vlnách:
Záznamy o mozkové činnosti získáváme měřením elektrické aktivity pomocí elektroencefalografu (EEG). Přímo na pokožku hlavy se umístí kovové elektrody, které jsou připojeny pomocí kabelů k záznamovému zařízení. Pro lepší odezvu se využívá vodivý gel. Záznam se nazývá encefalogram (čili náš projekt představuje tento záznam).
Rozlišujeme 4 základní typy „zdravých“ mozkových vln, které se liší svou frekvencí. V bdělém stavu jsou to vlny beta při aktivní činnosti s nejvyšší frekvencí do 25 Hz, při stresu se jejich frekvence ještě zvyšuje (někdy se vlny s vyšší frekvecí popisují jako gamma). Vlny alfa se generují ve stavu relaxace. Ve stavu snění se objevují pomalé vlny théta, pro hluboký spánek jsou charakteristické nejpomalejší vlny delta. Při psychických poruchách a onemocněních mozku jako například epilepsie má aktivita specifický patologický charakter, takže EEG může sloužit jako jedna z diagnostických metod.
Předpokládám, že při pletení jsme ve stavu pohody a relaxace, tedy proto alfa vlny. Šátek vyjadřující stav mozku při pletení mě fakt baví a na výsledek jsem zvědavá!